PRZEMAWIAJĄ ZA NAMI EFEKTY

Blog

Czego pozycjoner może dowiedzieć się z AdWords

Czego pozycjoner może dowiedzieć się z AdWords
5/12/2018 Autor Michał Morciński

Pozycjonowanie strony internetowej, czyli praca nad jej pozycją w organicznych wynikach wyszukiwania ma wiele wspólnego z płatnym rodzajem reklamy w wyszukiwarce Google. Poza charakterem rozliczania, różni je jedna zasadnicza rzecz, a mianowicie czas reakcji.

Adwords potrafią być świetnym narzędziem pozwalającym badać, które zestawienia słów kluczowych mają najwyższe CTR`y. Tytuły i opisy które sprawdzają się podczas kampanii płatnych, zaprocentują też podczas pozycjonowania. Informacja ta jest niezwykle cenna, ponieważ dzięki niej możemy zaoszczędzić sporo czasu, nie czekając na to jak Google „podchwyci” nasze nowe meta tagi.

                W tym artykule skupimy się na 4 rzeczach które można wywnioskować z AdWords (Google Ads), pod kątem ich przydatności w pozycjonowaniu.

1. Wykluczające słowa kluczowe

Wykluczające słowa kluczowe są naturalnie bardzo ważne. Generalnie nie chcemy być widoczni na frazy na które widoczni być nie powinniśmy. Bardzo często zdarza się, że przejmując konto Adwords klienta, nie ma tam zbyt wielu wykluczających słów kluczowych. Jeśli jednak fraz tych na liście jest sporo, oznacza to, że konto było prowadzone w sposób poprawny przez dłuższy okres czasu. W kontekście SEO, powinniśmy spojrzeć czy wśród wykluczających słów kluczowych, znajdują się pozycje które są często wyszukiwane przez użytkowników. Jeśli tak, może to być sygnałem, iż warto stworzyć w witrynie treści, które te słowa zawierają.

2. TITLE i DESCRIPTION

Tag tytułowy oraz meta tag opisu nie powinny być pozycjami, które uzupełniamy jednorazowo, po czym zapominamy o temacie. Dobry pozycjoner co określony czas zmienia tytuły i opisy poszczególnych podstron. Problem w tym, że pewne kombinacje sprawdzają się lepiej a inne gorzej. Świetnym sposobem przetestowania takich zestawień będzie uruchomienie kampanii Adwords. Tworzymy reklamy o określonych tytułach a w treści dajemy opisy które mamy zamiar użyć na stronie internetowej. Po pewnym czasie po prostu sprawdzamy CTR`y. W ten sposób możemy ocenić, które kombinację sprawdzą się najlepiej. W tym wszystkim należy jednak zachować pewną dozę ostrożności. Nie zapominajmy, że zmiana tagu tytułowego ma wpływ na pozycję rankingową. Warto również mieć na uwadze rodzaj ruchu generowanego przez tego typu „kampanię testującą”. Wszakże nie chcemy zalać klienta bezwartościowym ruchem, który nie będzie konwertował.

3. Kombinacje słów

Dla osób dobrze zaznajomionych z Adwords, nieobca jest funkcjonalność o nazwie modyfikator dopasowania przybliżonego (tzw. Broad Match Modifier). Jest to funkcjonalność która kieruje reklamy na wyszukiwania obejmujące wszystkie składniki słów kluczowych. Na przykład słowo kluczowe +czerwone +buty w zmodyfikowanej wersji dopasowania przybliżonego ( znak „+” oznacza modyfikator), może zwrócić zapytanie w przypadku frazy „czerwone buty męskie”, ale już nie w przypadku „niebieskie buty męskie” czy „czerwone kwiaty”. Naturalnie, używając tego rodzaju dopasowania w Adwords, należy na bieżąco aktualizować listę wykluczających słów kluczowych. Niewątpliwą korzyścią pod kątem SEO, będzie ukazanie tego jakie frazy wpisują użytkownicy szukając oferowanych przez nas produktów/usług. Lista wyszukiwanych haseł w Adwords, może tym samym  stać się dla nas ogromną kopalnią pomysłów dotyczących contentu. Nie raz będziemy zaskoczeni jakich kombinacji słów używają ludzie aby opisać swoje potrzeby.

4. Rozszerzenia

Rozszerzenia to niewielkie zajawki pojawiające się pod reklamami. Dobrą praktyką w Adwords jest posiadanie uruchomionych rozszerzeń reklam. Google czasami ich użyje, czasami nie, natomiast w kontekście poprawy CTR, dobrze aby były aktywne. Rozszerzeniem, które może przynieść najwięcej pożytku pozycjonerowi, to rozszerzenie objaśnień. To krótkie formy tekstowe pozwalające na promowanie specjalnych ofert, np. szybkiej dostawy czy darmowej wyceny. Posiadając kilka wersji, możemy ocenić które z krótkich zachęt sprawdzają się najlepiej, a następnie zaimplementować je na naszej stronie np. jako opisy przycisków. Dzięki takiemu zabiegowi, będziemy pewni że użyliśmy przycisków o wysokim CTR.

                Warto również zaznaczyć, że niezwykle korzystnym jest gdy zarówno płatne jak i organiczne wyniki wyszukiwania mówią "tym samym językiem". Tak naprawdę sytuacja której należy unikać to zamykanie Adwords i pozycjonowania w dwóch różnych kontenerach. Znacznie więcej pożytku przyniesie współpraca na obu tych polach. W dobrze funkcjonującej strategii e-marketingowej specjaliści SEO i Adwords powinni być w nieustannym kontakcie. Tylko takie podejście zapewni najlepsze rezultaty.

 

Michał Morciński (Yards SEM Agency)